Değirmeniyle, köftesiyle, ninesiyle yeşil şehir Tire..

Bence haksızlığa uğramış ilçe Tire.. Güzel İzmir’de Ödemiş’e Şirinceye, Çeşmeye daha birçok yere turlar varda. Tireyi neden unuttunuz demek istiyorum, sıradan bir hafta sonumu güzelleştirdikten sonra.

dsc_0002

Tire, yemyeşil ağaçlar içeresinde sizi ağırlayan, değirmenlerinden süzülerek gelen su sesiyle huzura erdiren, köftesiyle damağınızda güzel tatlar bırakan, ilgili esnaflarıyla sizi biraz şaşırtıp, biraz güldüren sıcacık, kendi halinde bir ilçe..

 

Dediğim gibi sıradan bir hafta sonu yola çıktık, tirede ne var ki diyerek! Uzun uzun yolculuk yaptıktan sonra gerçekten değecek mi soru işaretiyle yola devam ediyorduk. Yolculuk bitip ilk dinlenmek istediğimiz yerde acaba çay içip önce etrafın keyfini mi çıkarsak, yoksa hemen fotoğraf çekip buradaki güzelliği paylaşsak mı diye kararsız kaldık.

dsc_0116

Kafeler içinden kafe çıkıyor adeta. Aaa keşke burda otursaydık, keşke burada çayımızı içseydik diye gezip durduk.

kafelerin hemen dibinde yaşayan yaşlı nineye imrenerek baktım. Burada sıkılınır mı dedim kendi kendime.. Minicik evinin önünde ufak şelalesi, hemen yanında dönen değirmeni, hemen hemen evinin her yanını sarmış yeşillikleri, oturmuş kapısının önüne elinde bastonu insanları izliyordu ninem. İşte tüm bunları gördüğümüz o yerinde adı Tire’de Dere De Cafe idi. Eee her tatlı gezinin sonu vardı, çayımızı içip.gönüllerimizi rahatlatıp, fotoğraflarımızı çektikten sonra tabi temiz havanında etkisinde karnımızı doyurmak için tekrar çıktık yola.

Tire’de meşhur hatta orjinali ve çakması diye halk arasında ayrılmış Değirmen Şelale Restaurant’a vardık.

dsc_0117

3000 m2 alanda çevrilmiş, içerisinde bungalov evleriyle, şark köşeleriyle, canlı balıklarıyla ve biçare esnafıyla sıcacık bir mekan değirmen şelale restaurant. Biçare diyorum çünkü kendisi yerini açtıktan sonra aynı isimle taklit edilmiş başka bir mekan daha var, sorduğunda ‘ah ben ne yapacağımı şaşırdım, herkes burası diye oraya gidiyor üzüntüsüyle bizlere cevap veren esnaf abimize işlerin rast gitsin diyerek uzaklaşmaktan başka çaremiz kalmamıştı. Biraz neyapabiliriz bu asnaf abimiz için diyerek, birazda tebessümle.

2   8Güzel,sıcak,yeşil ilçe tireden bu şekilde ayrıldık. Yolda o kadar yolu gelmişliğe değmiş olmanın memnuniyeti ile.Yazalım dedik yazımızı Tire’ye haksızlık olmasın diye. Gidilsin mideler hoş olsun, gözler güzellik görsün,gönüller bir olsun diye.

Son olarak ;

Tire Değirmen Restaurant resmi web sitesi : http://www.tiredegirmen.com/

 

Meşhur Tire Köftesi   ;

images